Why am I in Vietnam? Flag of Vietnam

Dlaczego jestem w Wietnamie? / Why am I in Vietnam?

Poniżej galeria zdjęć  (poczekaj na załadowanie się wszystkich miniatur)
Below you can find photo gallery (wait for all thumbnails to load)

Przed wyjazdem i w czasie mojego pobytu w Hanoi wszyscy ze zdziwieniem pytają dlaczego wybrałam Wietnam i jak to możliwe, że tutaj studiuję. Zawsze streszczam tą odpowiedź do minimum. Tym razem nieco się rozpiszę, a wszystkich pytających będę mogła odsyłać do tego posta 😉

Pierwszy raz o wyjeździe na studia za granicą pomyślałam będąc na drugim roku licencjatu. Wtedy nie wykorzystałam tej możliwości. Zawsze były jakieś przeszkody. Po pierwsze nikt z moich znajomych nie chciał jechać, a po drugie bariera językowa. Zawsze ta sama myśl, że mój angielski nie jest na tyle dobry abym mogła w tym języku studiować. Na studiach magisterskich wiedziałam, że to moja ostatnia szansa. Zdecydowałam się na wyjazd. O studiach w Porto już pisałam i więcej w tym temacie znajdziecie tutaj. Czas w Portugalii to był okres, który dodał mi odwagi i pewności siebie. Tam też złapałam erasmusowego bakcyla. Kiedy byłam w Porto wygospodarowałam sobie czas, aby przygotować całą dokumentację potrzebną do aplikacji o stypendium, dzięki któremu mogłabym wyjechać do Wietnamu. Przebywając na jednych studiach za granicą, myślałam o kolejnych.

Skąd pomysł żeby wyjechać na studia właśnie do Wietnamu? Od kiedy zaczęliśmy z Tomkiem wspólnie podróżować po Azji zachwyciły mnie niezwykłe krajobrazy tej części świata, urzekła różnorodna kultura, uśmiechnięci mieszkańcy i moje podniebienie rozkochało się w tamtejszym jedzeniu! Wszędzie różne, przeróżne pyszności!

Gdy na mojej polskiej uczelni pojawił się komunikat o spotkaniu informacyjnym dotyczącym wyjazdu na studia do Azji, od razu wiedziałam, że to będzie mój kolejny cel do osiągnięcia. To był decyzyjny moment!

Dlaczego Wietnam? Ze względu na mój kierunek studiów mogłam wybrać pomiędzy Wietnamem, a Kambodżą. Czytałam mnóstwo artykułów, oglądałam filmy, ale w podjęciu ostatecznej decyzji pomogła mi wiadomość, że do Kambodży mogę wyjechać tylko na 6 miesięcy. O nie! Nie będę pakować walizek na tak krótki czas! Lecę do Wietnamu! To był cudowny wybór!

O tym, że aplikowałam o stypendium prawie nikt nie wiedział. Informacje o przyznanym grancie otrzymałam z początkiem kwietnia. Przebywałam akurat wtedy na wakacjach w Azji. Oprócz Tomka, który siedział obok mnie wszyscy goście w hotelu dowiedzieli się o moim wyjeździe. Krzyków radości nie było końca. Rodzice i rodzeństwo dowiedzieli się pod koniec maja, dopiero wtedy, gdy otrzymałam formalny list potwierdzający przyjęcie mnie na studia w Hanoi. Znajomi na wiadomość o wyjeździe czekali do końca lipca, gdy już wszystko miałam dopięte na ostatni guzik. To nie żadna tajemnica, tak już mam, że nowinami dziele się ostrożnie, gdy te są pewne na 100%.


Before I left and throughout my stay here, in Hanoi, everyone ask with surprise in their voices: “why Vietnam?” Why am I studying here?

I usually keep my responses brief but this time I’ll give you the extended edition, which I’ll send all my future interrogators to. First time studying abroad came to me when I was on my second year, studying for Bachelor’s degree. I passed on that option then. There was always something in the way. Firstly none of my friends would have come with me and secondly there was always a language barrier. Always the same thought that my english just isn’t good enough to let me study and learn. When I started my Master’s course I knew this was my last chance. I decided to go. I already wrote about Porto and you can find more on that here. It was my time in Portugal that gave me more confidence and courage. That’s where I really started to get excited about Erasmus. During my stay in Porto I managed to get the time I needed to prepare all the documents required to apply for a scholarship that would allow me to go to Vietnam. While on one exchange I was already thinking about the next.

Why study in Vietnam? Ever since I started traveling around Asia with Tom the landscape of this part of the world enchanted me, the culture and people captivated me and my palate fell in love with the food. All kinds of delicious stuff everywhere.

When I heard the news that there’s a meeting for people interested in studying in Asia I knew straight away that this will be my next goal. That was the moment I made the decision.

But why Vietnam? Because of the course I’m on, my field of study, I had a choice between Vietnam and Cambodia. I read a lot of articles, watched plenty of films but my final decision came once I’ve learnt that I can only go to Cambodia for 6 months. Oh no! I’m not going to do all this packing for such a short time. I’m going to Vietnam. That was an excellent choice.

Nearly no one knew about my application for scholarship. I was informed that I was accepted at the beginning of April. I was at that time on holiday, in Asia. Beside Tom, sitting next to me the message about my acceptance was definitely delivered to everyone else in the hotel. My parents and siblings got the message at the end of May, only once the formal letter of acceptance has been received, confirming my space to study in Hanoi. My friends had to wait for the message until the end of July, when everything was ready. It’s not a secret, I just like to share news that I’m 100% sure of.

Comments

comment(s)